Eğitim / Makale

Çocuklarınızın web kamerası kullanması sizi endişelendiriyor mu? Çok haklısınız

Diz üstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler… Bugünlerde kamerası olmayan bir cihaz bulmak neredeyse imkansız. Teknolojik ilerlemeler sayesinde, arkadaşınızın sizinle aynı sokakta ya da dünyanın öbür ucunda yaşıyor olması önemli değildir; bir web kamerası, ne zaman isterseniz yüz yüze görüşmenizi sağlar.

Görüntülü görüşmeler, selfie'ler, video bloglar ve hem telefonlarımızdaki hem de bilgisayarımızdaki ufak mercekler iletişim kurmayı çok kolaylaştırıyor, bu özgürlüğün keyfini ise en çok çocuklar ve gençler çıkarıyor. Ancak bu teknolojiden faydalanan sadece insan ilişkileri değil: Dolandırıcılar, kurbanlarının masalarına rahatlıkla yerleştirilen veya ceplerinde her gün taşıdıkları, esasen casusluk amaçlı cihazlardan hızlı bir şekilde faydalanmaya başladılar.

Ve bir anda, geçmişte paranoyaklık gibi görünen şeylerin bugün gayet makul karşılandığı kanıtlanmış oldu: Mark Zuckerberg'ın arka planında dizüstü bilgisayarının bulunduğu ve web kamerasının üzerinin bantlanmış olduğu fotoğrafı görüldüğünde, kimse aşırı tepki verdiğini düşünmedi.

Ne yazık ki internete bağlı tüm cihazlar saldırganlar tarafından kontrol edilmeye karşı savunmasız olduğu için, web kameralarına karşı tedbirli olmak makul bir davranış gibi görünüyor. Dolandırıcılar, kötü amaçlı kodlar kullanarak hedeflenen bir cihaza girebilir ve kamera ya da mikrofonunun kontrolünü ele geçirebilirler.

Bu şekilde saldırganlar, mağdurların bilgisi olmaksızın kamerayı açıp kapatabilir, hayatlarının en mahrem yönlerini gözetleyebilirler. Nedenler değişiyor: Bazıları birisini gizlice izleme fikrini heyecanlı bulurken diğerleri mağdurlardan şantajla para almanın peşinde olabiliyor. Eğer mağdur gözetleyenlerin talep ettiği şeyi veya ödemeyi yapmazsa, resim veya videoları çevrimiçi olarak yayınlanıyor.

Bu fikrin kendisi bile tek başına sizi ürpertir, bir de bu saldırganların çocuğunuzdan faydalanmaya çalıştıklarını düşünün. Onları güvende tutmak için ne yapabilirsiniz?

  1. Çocuklarınıza web kamerasını kullanmadıkları sürece üzerini bantla örtmeleri gerektiğini öğretin; bu şekilde kamera, dolandırıcıların işine yaramayacaktır.
  1. Çocuğunuzun kamerasının varsayılan ayarlarının "kapalı" durumda olduğundan emin olun.
  1. Web kameralarını koruma kapasitesi olan güvenilir, güncel bir internet güvenlik çözümü kullanın.
  2. Çocuklarınıza web kamerasını kendileri, evleri veya eşyalarıyla ilgili hassas bilgileri ifşa edebileceği herhangi bir yere koymamaları gerektiğini öğretin.
  3. Çocuklarınızı üstü bantlanmamış bir web kamerası önünde, birileri izlerken yapamayacakları şeyleri yapmamaları konusunda eğitin.
  1. Aynı standardı kendinize ve evdeki tüm web kameralarına uygulayarak çocuğunuza iyi bir örnek oluşturun.

Bu makaleyi paylaşın

Çocuk dostu uygulamamızla
çocuklarınızı İnternet'te koruyun.

Benzer makaleler