Eğitim / Makale

Siz ve çocuklarınız için şifreler konusunda YAPILMASI ve YAPILMAMASI gerekenler

Günümüzde yönetilmesi gereken çevrimiçi hesapların miktarı göz önüne alındığında, güçlü şifreler ile çevrimiçi varlığınızı güvence altına almak çocuklarınız için başka bir avuç şifreyi hesaba katmadan dahi bunaltıcı bir görev gibi görünebilir. Ancak ne kadar zor görünürse görünsün hesaplarınızı güvenceye almak için harcadığınız çaba, bir veri ihlalinin, hassas bilgilerinizi kaybetmenin veya çocuklarınızla olan özel iletişiminizin ifşa olmasının sonuçlarından dolayı acı çekmenin yanında hiçbir şeydir.

Peki, şifre alışkanlıklarınızı geliştirmek ve çocuklarınıza iyi bir örnek oluşturmak için basit ama etkili yollar nelerdir?

  1. İlk ve en önemlisi, her bir hesabınız için özgün bir şifre oluşturmayı alışkanlık edinin ve çocuklarınıza da aynı şeyi yapmayı öğretin. Bunun en önemli tavsiye olmasının iyi bir nedeni var: Hesaplarınızı güvenceye almak için üzerinize düşeni ne kadar iyi yaparsanız yapın, kimlik bilgileriniz servis sağlayıcınızın herhangi birinden sızdırılabilir. Özgün parolalar kullanmak, böyle bir durum olsa bile hesaplarınızın geri kalanının güvende kalmasını sağlayacaktır.

Muhtemelen şunu düşünüyorsunuz: Ama zaten işin en zor kısmı bu! Ben veya çocuğum bu kadar farklı parolayı nasıl aklımızda tutacağız?

Endişelenmeyin, güvenlik uzmanları ve standartları belirleyen kuruluşlar, hesaplarınızın güvenliğini sağlama konusunda etkili olabilmeleri için parolaların karmaşık olması gerekmediği konusunda hemfikir.

  1. Özgün olmasının yanı sıra parolanın uzunluğuna da odaklanmalısınız: Parola ne kadar uzun olursa hesabınız o kadar güvende olur. Bu genel olarak sizi ve çocuklarınızı, hem uzun hem de hatırlanmasının kolay olması gibi harika faydalar sunan parola ifadelerini kullanmaya davet ediyor.

Bir parola ifadesi oluştururken sevdiğiniz herhangi bir ifadeyi veya cümleyi kullanın ya da çocuklarınızın bir parola ifadesi oluşturmasına izin verin. Daha kolay ezberlenebilmesi için eğlenceli konuları veya çağrışımları kullanın. Parola ifadenizdeki kelimeleri boşluklara, özel karakterlere bölebilir ya da vurgulamak için her kelimenin başında büyük harf kullanabilirsiniz. Noktalama işaretlerini normal bir cümlede kullanacağınız gibi kullanmaktan korkmayın. Parola ifadesi kullanırken uzak durmanız gereken tek şey, tahmin edilmesi kolay ünlü deyişler veya sürekli tekrar edilen sözlerdir.

Pratikte "Çikolata en sevdiğim yiyecektir." cümlesinden "çikolataensevdiğimyiyecektir" veya "ÇikolataEnSevdiğimYiyecektir" ve hatta "ÇikolataENSEVDİĞİMYiyecektir!" gibi parola ifadeleri oluşturabilirsiniz.

Bu blog yazısında parola ifadelerini nasıl kullanacağınıza dair daha fazla ipucu bulabilirsiniz.

  1. Parola ifadesi yerine parola kullanmayı tercih ediyorsanız en az 8 karakterli bir parola oluşturun. Sözlük kelimelerinden kaçının (yaygın kelimeler, isimler, tarihler, sayılar) ve 12345678, şifre, qwerty gibi herkesçe bilinen zayıf (ancak yine de popüler) parolaları kullanmayın. Bunu yapmak, çocuklarınız için iyi bir örnek teşkil ederek ileride özgün, yaratıcı parolalar kullanmayı benimsemelerini sağlayacaktır.
  1. Tüm bunlar size yine de çok fazla geliyorsa tanınmış bir parola yöneticisi hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bu, siz ve çocuklarınızın tüm parolaları tek bir yerde saklamasını sağlar, böylece her birini aklınızda tutmak zorunda kalmazsınız. Aklınızda tutmanız gereken tek şey, uygulamanın veritabanında kilit işlevi gören güçlü bir ana paroladır.

Bu makaleyi paylaşın

Çocuk dostu uygulamamızla
çocuklarınızı İnternet'te koruyun.

Benzer makaleler