Eğitim / Makale

Konum belirleme ve sosyal medya: Risklerin farkında mısınız?

Kids Geotagging

Konum Belirleme: Çocuklarınız nerede olduklarını tüm dünyaya ilan mı ediyorlar?

 

Birinin konum belirleme servislerini kullanarak fiziksel konumunda "yer bildirimi" yapması ve bunu fotoğraf, video veya durum bilgisi ile beraber paylaşması sosyal ağlarda yaygın bir uygulama haline geldi. Arkadaşların etiketlenmesi veya emoji ile ruh hallerinin ifade edilmesi gibi konum bilgisi de yeni bir paylaşımın daha çok ilgi görmesi için diğer bir koşul haline geldi. Üstelik çocuklar ve ergenlik çağındakiler arkadaşları nezdinde daha çok puan (veya bu durumda beğeni) kazanmak için neler yapmaz ki?

Çocukların, arkadaşlarına ve ailelerine neler yaptığını bildirmek için konum verilerini kullanmaları zararsız olsa da, tüm dünyanın haritadaki tam yerlerini saptamasına izin vermek çok iyi bir fikir değildir. Doğru güvenlik ayarları olmadığında çocuklarınızın konum bilgilerinin yanlış ellere düşmeyeceğinin bir garantisi yoktur: Herkese açık bilgiler çeşitli niyetleri olan siber zorbaların, gizli takipçilerin, hırsızların ve dolandırıcıların işine yarayabilir.

Ama paniğe kapılmanıza gerek yok, çocuklarınızın sosyal ağları kullanırken güvende kalmalarını sağlayabilirsiniz.

En önemli şey, çocukların konum bilgisi de dahil olmak üzere çevrimiçi çok fazla bilgi paylaşmanın risklerini bilmeleridir. Veri koruması hakkındaki konuşmalar dolayısıyla çocuklarınız dijital gizlilik kavramını öğrenmiş olabilirler. Onlarla konuşun: Kendinizi de bu süreçte birkaç şey öğrenirken bulabilirsiniz.

Dikkatsizce yapılabilecek konum paylaşımından kaçınmak için çocuğunuza cep telefonundaki veya tabletindeki GPS işlevini kapalı tutması ve sadece gerektiğinde (örneğin harita kullanarak yön aramak, buluşmak üzere oldukları arkadaşına konum göndermek için, vb.) etkinleştirmesi gerektiğini öğretin.

Çocuğunuzun nerede olduğunu yabancılara ifşa etmesi için muhakkak konum verisi yüklemesine gerek olmadığını, tanınan bir konumdan bir fotoğraf veya herkese açık olarak paylaşılan açıklayıcı bir durum bilgisinin de soruna yol açmak için yeterli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Riskleri uzak tutmak için çocuklarınıza sosyal ağ hesaplarında uygun gizlilik ayarlarını kullanarak profillerini nasıl koruyacaklarını, hangi içeriğin arkadaşlar ve aileyle sınırlanacağını, neyin hiçbir durumda paylaşılmaması gerektiğini ve hangi detaylara dikkat etmesi gerektiğini öğretin.

Bunu pratiğe dökmek için işe mevcut gizlilik ayarlarını gözden geçirmekten başlayın. Çocuklarınızın ileride paylaşacağı içerikleri sadece görmesi kişilerin göreceğinden emin olun. Daha seçici bir yaklaşım olarak, her yeni gönderi için hedef olarak seçmek üzere yakın arkadaşlar, aile ve tanıdıklar şeklinde ayrı gruplar yaratabilirsiniz.

Bir ebeveyn olarak çocuklarınızın fikir ve alışkanlıklarını etkileme olasılığınızın yüksek olduğunu unutmayın. Bunu onlara iyi bir rol modeli olmak için kullanın, sosyal ağlarda aktifseniz çocuklarınıza verdiğiniz tavsiyeye kendiniz de uyun. Yayınlama işini siz yaptığınızda çocuğunuzun gizliliğine saygı göstermek de buna dahildir.


Bu makaleyi paylaşın

Çocuk dostu uygulamamızla
çocuklarınızı İnternet'te koruyun.

Benzer makaleler