Eğitim / Makale

İndirme

Görünüşte internet, ihtiyacınız olan her şeyi istediğiniz zaman ve ücretsiz olarak sunuyor. Çocuklar ve gençler özellikle istedikleri şarkı, film, kitap, bilgisayar programı veya uygulamayı indirmenin avantajlarından faydalanıyor. Yine de internetin bile sınırları var.

Çocukların bedava olarak değerlendirdikleri şey, aslında mümkün olduğunca uzun bir süre fark edilmeyecek şekilde tasarlanan reklam amaçlı, casusluk amaçlı veya diğer kötü amaçlı yazılımları içermesinden dolayı pahalıya mal olabilir. Böyle bir hastalığın, can sıkıcı reklamlar ve açılır pencerelerden, kişisel bilgilerinizin çalınmasına ve önemli verilerinize erişiminizi kaybetmeye kadar çok çeşitli sonuçları olabilir. Ve bu, kötü amaçlı yazılımlar resmi uygulama mağazalarına sızmaya devam ettiğinden dolayı sadece kişisel bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için değil, aynı zamanda mobil cihazlar için de geçerlidir.

Peki çocuklarınızın bu indirme tuzaklarından kaçınmalarına yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?

  1. İşletim sisteminize yazılım eklerini yükleyin ve güvenilir bir internet güvenlik çözümü kullanın. Android sisteme sahip mobil cihazlar, tanınmış bir mobil güvenlik çözümü ile korunabilir. ESET, indirilen her dosya için otomatik tarama yapıp tüm kötü amaçlı unsurları engelleyerek cihazlarınızı güvende tutar.
  1. Çocuklarınız yeni programlar indirmek istediğinde onları yazılımın orijinal geliştiricisinin web sitesine veya resmi çevrimiçi mağazalara yönlendirin. Resmi kaynaklara bağlı kaldığınız müddetçe, arka planda saklanmış herhangi bir istenmeyen fazlalığı yanlışlıkla indirmek konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.
  1. Çocuklarınıza bağlantılara ve indirme düğmelerine basmadan önce durup düşünmelerini öğretin çünkü bunların çoğu aldatıcı olabilir ve dolandırıcılığa ya da tamamen kötü amaçlı web sitelerine yönlendirebilir.
  1. “Eğer bir şey doğru olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen doğru değildir." ifadesi, masaüstü veya mobil indirmelerinde altın kural olmalıdır. Bunun iyi bir örneği, sadece reklam göstererek veya daha kötüsü cihazınıza kötü amaçlı yazılımları yükleyerek var olan oyunlar ya da çevrimiçi hizmetler için dikkat çekici ek işlevler teklif eden üçüncü taraf uygulamalarıdır.
  1. Saygın bir ebeveyn kontrol uygulaması kullanmak, çocuklarınızın indirme alışkanlıklarına göz kulak olmanıza ve olası sorunlu içerikleri engellemenize yardımcı olur. Ayrıca ebeveyn kontrol uygulamaları, çocuğunuzun yanlışlıkla çevrimiçi alışveriş yapması durumunda harcayabileceği önemli miktarda paradan tasarruf etmenizi de sağlar.

Bu makaleyi paylaşın

Çocuk dostu uygulamamızla
çocuklarınızı İnternet'te koruyun.

Benzer makaleler