Eğitim / Makale

Çocuklarınız hayallere dalıp gidiyor mu? Popüler oyunlar ve riskleri

Bugünlerde çocuklarınızla konuştunuz mu? Bahse girerim tüm konuştukları, hiç duymadığınız bir oyunla ilgili hileler, modlar veya bloklardır.

Şato inşa etmek, bilinmeyen bölgeleri keşfetmek veya kendi yer altı mezarlıklarınızı kazmak gibi neredeyse tüm aktiviteleri yapmanızı sağlayan ve bu günlerde çok popüler bir oyun olan Minecraft'ı ele alalım. Özel bir hedefi veya belirli bir sonu olmayan bu oyun, tarihte en çok satan üçüncü oyun oldu (tüm platformlarda 70 milyon adet satıldı) ve çoğunluğu 15 yaş altı çocuklardan (%20,59) veya 21 yaş altı gençlerden (%43,7) oluşan tam 100 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip.

Ancak bir ebeveyn iseniz unutmamanız gereken bir şey var. Bu kadar fazla sayıda anonim kullanıcının olduğu her oyun ortamında siber suçluların ve hatta cinsel avcıların tespit edilmeden kalması çok kolaydır. Çocuğunuzun akranı gibi hareket ederek kişisel bilgileri, şifreleri, kredi kartı bilgilerini ele geçirebilir, hatta onları normalde yapmayacakları ve yapmamaları gereken şeyleri yapmaya ikna edebilirler.

Her geçen gün daha bağımsız olmaya çalışan ve tavsiye istemeyen çocukları olan ebeveynler için tacizciler büyük bir sorun olabilir. Ancak bu durum, onları gizli tuzaklara düşmekten korumak için yardımcı olmaktan sizi alıkoymamalıdır. Peki ne yapabilirsiniz?

Öncelikle, oyun oynamak için yalnızca güvenlik çözümü yüklü olan, güncel ve çalışır durumdaki güvenli cihazları kullandıklarından emin olun. Bu sadece evdeki masaüstü bilgisayar veya en sevdiği dizüstü bilgisayarı için değil, aynı zamanda telefonları ve diğer mobil cihazları için de geçerlidir.

Onlara oyunların hileli veya şifresi çözülmüş sürümlerini oynamanın belayı davet etmek anlamına geldiğini de açıklayın. Bunların çoğunluğu ucuz ve hatta bedava olmasına rağmen büyük olasılıkla kötü amaçlı yazılımlarla yüklü bir şekilde gelirler. Bunun yerine, bir kısmını kendileri ödemeyi teklif ederse paranın bir bölümünü ödeyerek orijinal oyunu satın almalarına yardım edin. Birkaç lira fazla ödemek, onları siber suçlulardan ve cinsel avcılardan korumaya değer.

Ergenlik çağındaki çocuğunuzla bile iletişim kanallarının açık kaldığından emin olmak istiyorsanız ESET Parental Control for Android uygulaması iyi bir seçimdir. Bu sadece çocuklarına sınır koymaya hevesli ebeveynler için bir araç değil, aynı zamanda oyun oynamak için izin isteyen çocuklara söz hakkı veren bir uygulamadır. Riskli olabilecek veya uygunsuz içerik sergileyen web sitelerini engellemeyi de kolaylaştırır.

Sonuç olarak, onlarla konuşmaya devam edin. Özellikle çevrimiçi oyunlarda ve forumlarda tanıştıkları kişiler başta olmak üzere çevrimiçi ortamda tanıştıkları herkesin onların arkadaşları olmadığını açıkça belirtin. Mümkünse çocuklar sadece gerçek hayatta tanıştıkları kişiler ile oyun oynamalıdır. Mümkün değilse kimlerle konuştuklarına ve cinsel içerikli mesajlaşma veya çıplak resimlerinin talep edilmesi gibi uyarı işaretlerine çok dikkat etmeleri gerektiğini öğretin.


Bu makaleyi paylaşın

Çocuk dostu uygulamamızla
çocuklarınızı İnternet'te koruyun.

Benzer makaleler

İndirme

Görünüşte internet, ihtiyacınız olan her şeyi istediğiniz zaman ve ücretsiz olarak sunuyor. Çocuklar ve gen…