Eğitim / Makale

1000 Saldırganı Teşhis Eden Sweetie'nin Kız Kardeşi Geliyor

BM ve FBI tahminlerine göre, her an 750.000 erkek internette çocuk pornografisi arıyor. Eğer bu rakam bir ebeveyn olarak sizi ürperttiyse Sweetie ile tanışmalısınız.

Filipinler'den gelen 10 yaşındaki Sweetie, zamanını bu adamlarla konuşarak geçiriyor. Bir şeyi söylemeyi unuttuk, o gerçek biri değil. Terre des Hommes adlı kâr amacı gütmeyen kuruluştaki bir grup Hollandalı araştırmacı tarafından yaratılan, bilgisayar simülasyonu bir çocuk. Sadece iki ay içinde Sweetie, 20.000 çevrimiçi avcının dikkatini çekmeyi başardı ve onlardan 1000 tanesini teşhis etti.

Elbette bu bilgilerin tamamını doğrudan Interpol'e gönderdi.

Ne yazık ki internetteki bu tür çocuk tacizleri, sadece sanal bir iletişim ile bitmiyor. Çoğu durumda, bu avcılar aktiftir ve kamera önünde emirlerini yerine getirmeleri karşılığında çocuklara para vermeye gönüllü olurlar. Hatta bazıları onlarla şahsen tanışmak da ister.

Terre des Homes kuruluşundaki araştırmacılar, bu türden bir avcı profilini belirleyebildiler: kendisi zengin olup fakir ülkelerdeki çocukları arayanlar. Ancak bu, varlıklı ülkelerde yaşayan çocukların risk altında olmadığı anlamına gelmiyor.

İyi haber şu ki, suçlulara karşı kazanılan bu başarı, araştırmacıları Sweetie'nin küçük kız kardeşi üzerinde çalışmaya teşvik etti ve adını da biraz sıkıcı bir şekilde Sweetie 2.0 koydular. Küçük kardeşin amacı nedir? Avcıların bir sonraki kurbanlarını aradıkları, dünyanın dört bir yanındaki 45.000 sohbet odası. Peki ya görevi? Suçluları bu zararlı eylemlerden vazgeçirmek, onları teşhis etmek ve yetkililerle iş birliği kurarak şikayette bulunmak.

Yukarıdakilerin hepsi, çocuğunuzu bilinçli çevrimiçi davranışlar hakkında eğitmenin neden önemli olduğunu ve onların riske maruz kalmalarını önleyebileceğini göstermektedir. Kısacası, eğer çocuklar potansiyel tehlikeleri bilirlerse sanal dünyada ve ötesinde güvende olma şansları daha yüksektir.

Ancak ebeveynler de daima aktif olmalı ve küçük çocuklarının gözetim veya rehberlik olmadan özgürce internette gezinmesine izin vermemelidir. Daha ilk günden teknolojiyi kullanırken onlara eşlik etmek, güvenli bir şekilde gezinmelerini ve potansiyel tehlikelerden uzak durmalarını sağlar.

Ayrıca dijital çağda ebeveynliği biraz daha kolaylaştıracak pratik araçlar da bulunuyor. Bunun bir yolu çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini denetlemektir ve bu da ESET Parental Control for Android uygulamasının uzmanlık alanına girer. Yetişkinler onun yardımıyla zararlı web sitelerini kara listeye alarak çocuklarının yalnızca yaşlarına uygun olan sitelerde dolaşmasına izin verebilir. Aynı zamanda internet ve oyun zamanını da sınırlayabilirler.

Düşündüğünüzün aksine, bu çevrimiçi ebeveynlik şekli tümüyle baskıcı değildir. Aynı zamanda çocuklara da bir söz hakkı verir. Örneğin tüm işlerini bitirip ödevlerini tamamladıkları takdirde oyun süresini uzatmak veya daha önce engellediğiniz sitelere göz atmak için izin isteyebilirler. Ama esas olarak ebeveynlerin çocuklarıyla çevrimiçi ortamla ilgili her konuda sağlıklı bir diyalog sürdürmelerine yardımcı olur. Bu, aynı zamanda onları dışarıdaki avcılardan korumanın anahtarıdır.


Bu makaleyi paylaşın

Çocuk dostu uygulamamızla
çocuklarınızı İnternet'te koruyun.

Benzer makaleler