Eğitim / Makale

Facebook'ta Çocuklarınızın Resimlerini mi Paylaşıyorsunuz? Birkaç İpucu

Samimi olarak cevap verin, çocuğunuz beş yaşına girene kadar onun kaç resmini paylaştınız? Sosyal ağların çağında ortalama rakam 973'tür. Ebeveynler sosyal ağlarda çoğunlukla ikinci defa düşünmeden, yayınlandıktan sonra kontrol edilmesi mümkün olmayan gereğinden fazla bilgi paylaşıyorlar.

ESET olarak bizler de birer ebeveyniz ve ilk (veya ikinci, üçüncü) çocuğunuzun bazı resimlerini ve videolarını paylaşmak istediğinizi anlıyoruz. Ancak bunu yapmadan önce kendinize şunu sorun: Bunu herkesin bilmesine gerek var mı? Sosyal ağlarda doğru gizlilik ayarları olmadan herkese açık olarak paylaşım yapmak, çocuklarınızı veya tüm ailenizi daha önce hiç düşünmediğiniz risklere maruz bırakabilir.

Öncelikle, çevrimiçi olarak paylaşılan bir şeyin sonsuza kadar siber dünyada kaldığını aklınızdan çıkarmayın. Özellikle içerik, arkadaşlarınız tarafından sosyal ağlarda yeniden paylaşıldığında bunun üzerinde istediğiniz kadar kontrol sahibi olamayabilirsiniz. Düşünün, kaç arkadaştan bahsediyoruz? 100, 200 veya 500 mü? Gerekli önlemleri almadığınız takdirde tanımadığınız insanların sizin yayınladıklarınızı göreceğini unutmayın.

Yanlış anlamayın, mutlu anılarınızı çevrimiçi ortamda paylaşmayı bırakmanız gerektiğini söylemiyoruz. Ancak bunu yapmadan önce, çocuklarınızın resim veya videolarını paylaşırken her zaman gizlilik ayarlarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Bu nasıl yapılır? Yalnızca ailenizi, yakın akrabalarınızı ve en yakın arkadaşlarınızı içeren özel bir grup oluşturun. Eğer mümkünse bu grup dışında yeniden paylaşma seçeneklerini devre dışı bırakın. Böylece gönderileriniz sadece görmesini istediğiniz kişilerin eline geçer.

Bir tavsiye daha: Çocuğunuzun manevi bütünlüğüne zarar verebilecek hiçbir şeyi yayınlamamayın. Sizin için sanal gerçeklik ile gerçek dünya hâlâ net bir şekilde birbirinden ayrı olsa da çocuklarınızın bütünüyle internete bağlı bir çevrede büyüyeceğini ve onlar için arada belirgin bir çizgi olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Ayrıca çocuğunuza potansiyel riskler hakkında bilgi verin ve çevrimiçi ortamlarda hassas bilgilerle nasıl başa çıkacağını göstererek ona örnek olun. İşe başarılı bir şekilde yönettiğiniz sosyal ağ profiliniz ile başlayabilirsiniz.

Bir şey daha: Çocuğunuzun sadece resim ve videoları hakkında değil, aynı zamanda bir gönderinin ortaya çıkarabileceği diğer bilgiler konusunda da dikkatli olun. Elbette çocuğunuzun okulu, okul dışı aktiviteleri veya ev adresiniz gibi bilgilerin yanlış ellere düşmesini istemezsiniz.

Güvenli bir çevrimiçi deneyim için çocuklarınızın cihazlarında neler yaptığını takip edin. ESET Parental Control for Android, size çocuklarınızın çevrimiçi oyuna harcadıkları zamanı sınırlama imkanı tanıyarak siber dünyada ne yaptıklarını bulmanıza ve uygunsuz içerikli web sitelerini engellemenize yardımcı olur. Benzer uygulamalardan farklı bir şekilde, çocukların daha uzun zaman oyun oynamak, internette daha çok vakit geçirmek veya belirli web sitelerini ziyaret etmek için izin istemelerini sağlayarak çocukların sesi olur.

Çocuklarınızı oyun oynarken veya sosyal ağları kullanırken nasıl güvende tutacağınıza dair daha fazla yardımcı ipucu için Kılavuzlar bölümümüzdeki Çocuk Koruma Kılavuzuna göz atın.


Bu makaleyi paylaşın

Çocuk dostu uygulamamızla
çocuklarınızı İnternet'te koruyun.

Benzer makaleler