Eğitim / Makale

Çevrimiçi avcı, teknolojiye meraklı anne tarafından yolu kesildikten sonra yakalandı

Teknolojiye meraklı bir anne olmak, çocuğunuzun çevrimiçi deneyimlerini güvenli hale getirmenin bir yoludur. Sadece birkaç gün önce Colonie, New York'ta ortaya çıkan ve çevrimiçi ortamda istismara hazırlamanın en belirgin örneklerinden biri olan olayda dikkatli bir anne, bir çevrimiçi avcıyı ifşa ederek onun tutuklanmasına yardımcı oldu.

İsminin belirtilmesini istemeyen anne, 15 yaşındaki kızının Facebook sayfasında gezinirken tanımadığı yetişkin bir adamın bir mesajına denk geldi. Adam hakkındaki şüpheleri, çocuğu adına ona mesaj attığı zaman doğrulanmış oldu.

Adam anında cevap verdi ve sohbetlerinin içeriği hızla cinsel konulara dönüşmeye başladı. Neyse ki adam, diyalog sırasında kendisiyle ilgili bazı detaylar da vermişti.

Bu bilgiler ışığında anne, internette kendi araştırmasını yaptı ve biraz derine indikten sonra aradığı şeyi buldu. Dennis Williams (sohbetin diğer tarafındaki adam gerçek adını kullanıyordu), aslında cinsel suçlardan hüküm giymiş 33 yaşında bir suçluydu.

Eğer anne çevrimiçi dünyadaki risklerin farkında olmasaydı veya çocuğunun sosyal ağlardaki aktivitelerini denetlemeseydi bu kişiyi tespit etmek mümkün olmayacaktı. Ancak bunlardan özellikle ikincisi, oldukça zaman alıcı bir iş olabilir. Ebeveyn kontrol araçları, ebeveynleri olağan dışı durumlara karşı otomatik olarak uyarıp bunu daha kolay ve daha etkili hale getirir.

Gittikçe yaygınlaşan bu modern teknolojinin yardımıyla çocuklarınızın internette dolaşırken neler yaptıklarına, kimlerle konuştuklarına ve çevrimiçi olarak ne kadar zaman geçirdiklerine dair bir fikir de edinebilirsiniz.

Yaşanan bu olayda teknoloji meraklısı anne, adamın geçmişini ortaya çıkardıktan sonra derhal polisle irtibata geçti. Onun başlattığı diyaloğu devam ettiren dedektifler, sonunda suçlunun çıplak fotoğraflarını göndermesini sağladılar ve çocuk adına bir görüşme ayarladılar.

Willliams görüşmeye geldiği zaman elleri kelepçelendi ve kefaletsiz tutuklanıp hapse atıldı. Polis, anneyi mükemmel ebeveynliğinden ötürü tebrik etti.

Colonie Polis Yüzbaşısı Robert Winn, ABC10 News tarafından haber yapılan olay için şu yorumda bulundu: "Aralarında, çocuğun internet aktivitelerinin annesi tarafından denetlediği yeterince iyi bir ilişki vardı ve bu ilişki sayesinde bu olayda çocuğun çok yanlış bir karar vermesi ve adamın da daha büyük bir suç işlemesi önlemiş oldu.


Bu makaleyi paylaşın

Çocuk dostu uygulamamızla
çocuklarınızı İnternet'te koruyun.

Benzer makaleler