Eğitim / Makale

Çocuklar çevrimiçi avcılardan nasıl korunur?

İnternet hepimiz için geniş bir bilgi kaynağı ve doğal olarak bazı insanlar bu bilgileri iyi amaçlar için kullanırken bazıları ise çocukları "kandırmak" ve taciz etmek gibi hastalıklı amaçlar için kullanıyor. Ebeveyn, öğretmen veya diğer endişeli yetişkinler olarak çocuklarınızı çevrimiçi avcılardan ve tacizden korumak için neler yapabilirsiniz?

Var olan bilgilerin çoğu maalesef vadesini doldurmuştur. Benzer şekilde, çocukları çevrimiçi avcılardan korumaya yönelik bilgilerin önemli bir kısmı internet, GPS ve yüksek çözünürlüklü ses/görüntü imkanlarının cebimizde olmadığı başka bir internet çağından kalmıştır.

İstatistik arayışımız sırasında bulduğumuz (önceki çağa ait olmayan) şey, çevrimiçi avcıların bilgilerin çoğunu sosyal ağlardan topladıkları oldu:

Reşit olmayan çocuklara karşı işlenen çevrimiçi cinsel içerikli suçların %82'sinde suçlu, mağdurun sevdiği ve sevmediği şeyler hakkında bilgi edinmek için mağdurun sosyal ağ sitelerini kullanmıştı.

Çevrimiçi cinsel içerikli suçları işleyen kişilerin %65'i, mağdurun ev ve okul bilgilerini almak için yine mağdurun sosyal ağ sitelerini kullanmıştı

– InternetSafety101.org

Ancak bilgi toplamanın belirli yolları, bilgilerin yabancılarla verimli ancak büyük oranda habersiz bir şekilde paylaşılmasına göre daha az önem taşır. Avcılar, başkalarıyla bağlantı kurmanın yolunu bulmak amacıyla ilgi çekmeye çalışan davranışlar içindeki çocukları arayabilirler. Ne yazık ki bu çocuklar genellikle yardım isteyebilecekleri ilgili bir yetişkine sahip olmayan, tacizi bildirme eğilimi en az olan çocuklardır. Hedef alınan bu çocuklar, bu ilgiden memnun oldukları ve haliyle bu ilginin doğasını kavrayamayacak kadar iyi niyetli oldukları için bu tür davranışları bildirmek istemeyebilirler.

Çocukları Çevrimiçi ve Gerçek Dünyada Korumak

Çocukların mağdur olma riskini azaltmaya yönelik ipuçları, genellikle internete olan erişimlerinin yaşlarına uygun bir şekilde denetlenmesi ve kontrol edilmesi etrafında dönüyor. Ancak bütün tacizler çevrimiçi dünyada olmuyor, o yüzden çocukları gördükleri işaretleri anlamak üzere hazırlamak için daha fazlasını yapmak gerekiyor. Ebeveynler için, çocuklarına erken yaşlardan itibaren başkalarıyla, hatta arkadaş gibi görünen insanlarla (ki avcılar böyle görünürler) paylaşmak için hangi bilgilerin uygun olduğunu öğretmek büyük önem taşır.

Şunlarla ilgili kurallar koyun:

  1. Fotoğraf göndermek veya yayınlamak
  2. Kendilerine veya ailelerine ait iletişim ya da kimlik bilgilerini vermek

Çocuklarınıza en iyisinin şunlar olduğunu öğretin:

  1. Sadece gerçek hayattaki arkadaşlarıyla çevrimiçi dünyada sosyalleşmek
  2. Özellikle cinsellik, şiddet ve yasal olmayan eylemler içeren diyaloglar olmak üzere, yabancı kişiler ile çevrimiçi ortamda kişisel tartışmalara girmekten kaçınmak

Daha büyük çocuklar sosyal ağ sitelerine yaşça uygun hale geldiğinde çevrimiçi ortamda tanıştıkları bazı kişiler ile şahsen tanışmak isteyebilirler. Güvenli ve yaşına uygun olup olmadığının belirlenmesi için herhangi bir ilk görüşmenin bir ebeveyn veya vasi denetiminde yapılması önemlidir.

Kural koymak, çocukları yabancılardan korkutmak amacına değil, iletişimi dikkatle bir şekilde inceleme becerisini aşılamak fikrine dayanır. Güvenlik sektöründe popüler olan bir deyiş vardır: "Güven ama doğrula." Bu, birisinin sözlerini körü körüne ve görünüşüne göre kabul etmek değil, diyaloğun gerçekten güven verici olup olmadığının belirlenmesi için fazladan araştırma yapmak anlamına gelir.

Ebeveyn endişesi ve bağımsızlık

Bazı kuralların gençler tarafından özgürlüklerinin kısıtlanması olarak algılanabileceğini anlıyoruz ancak iyi ebeveynlik (veya akıl hocalığı) çocuklara bağımsız birer yetişkin olma yolunda araçlar sağlamak ile onlarla sevildiklerini ve korunduklarını hissedecekleri kadar yeterli zaman geçirmek arasındaki dengeyi bulmaktır.

Yani bir ebeveyn, çocukları küçükken ve kuralların nedenlerini anlayıp içselleştirebilecek duruma gelene kadar rahatlıkla aşırı koruma eğiliminde olabilir. Ergenlik çağındaki çocuklar ve yetişkinler, güvene dayalı entrikaların ve dolandırıcılıkların hedefinde yer alırlar, dolayısıyla bunlardan kaçınmayı ve gizliliklerini korumayı öğrenmek hayatları boyunca işlerine yarayacaktır.

Çocuklarınızı çevrimiçi avcılardan korumanın belki de en iyi yolu, onlarla iyi bir ilişki kurup iletişim kanalları açmaktır. Sosyal mühendislik, güçlü bir korku veya güven duygusu oluşturmaya dayanır.

Bunu yapmanın olası kanallarından biri, çocuğunuzun çevrimiçi ortamda geçireceği vakti sınırlayıp internette gezinirken neler yaptığını görmenize imkan tanıyan ESET Parental Control for Android uygulamasıdır. Diğer yandan, ebeveyn ile hangi sitelerin engellenmesi veya engellenmemesi gerektiğine dair bir diyalog başlatabilir ve fazladan izin isteyebilir ya da karşılaştıkları şüpheli davranışa dikkat çekebilirler.

Unutulmamalıdır ki, eğer bir çocuk ceza alma veya yargılanma endişesi olmadan yaşadığı tecrübeleri hakkında bir ebeveyni ile rahatça konuşabiliyorsa soru işareti barındıran çevrimiçi diyalogların dolandırıcılık veya taciz olup olmadıklarını da doğrulayabilir. Çevrimiçi avcılara gerektiği gibi yanıt verseler dahi çocuklarınızın onların dolandırıcılık tuzağına düşen diğer insanlar gibi mağdur olduklarını unutmamalısınız.


Bu makaleyi paylaşın

Çocuk dostu uygulamamızla
çocuklarınızı İnternet'te koruyun.

Benzer makaleler