Eğitim / Makale

İnternet alanında gelişmiş dört ülke hemfikir: Çocuklar dijital dünyaya fazlasıyla erken adım atıyor

Günümüzde internet ve teknoloji iş, seyahat ve diğer günlük işler için o kadar önemli hale geldi ki artık neredeyse çevremizi sarmış durumdalar. Bu durum en küçük çocuklar dahil olmak üzere genç nesil için de geçerli ancak ESET tarafından yapılan çevrimiçi anketler Rusya, Birleşik Krallık, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ebeveynlerin çoğunluğunun bundan memnun olmadığını gösteriyor.

Sonuçlara göre, Rusya'dan katılanların %96,6'sı gibi ezici bir çoğunluğu "günümüzde çocukların teknolojiyi ve interneti çok küçük yaşta kullandıkları" iddiasına katılıyor (%26) veya kesinlikle katılıyor (%70,6). Sadece %3,4'ü aksinin doğru olduğunu düşündüklerini belirtti.

Diğer yandan Almanlar modern teknolojinin çocuklarının hayatında oynadığı rol konusunda daha hevesli görünüyor; aynı ifadeye üçte ikisinden daha az bir kısmı katılıyor (%31,8) veya kesinlikle katılıyor (%33,5).

Amerikalılar biraz daha muhafazakar. Amerikalıların üçte ikisinden fazlası (%67,8), internet ve çeşitli teknolojilerin günümüz çocuklarının hayatına çok erken girdiğine inanırken geri kalanlar bu etkiler hakkında daha olumlu düşünüyor.

İfadeye %40,5'i katılan ve %23,9'u kesinlikle katılan İngiliz ebeveynler, genç neslin hayatlarındaki modern cihazların ve çevrimiçi kaynakların rolü söz konusu olduğunda biraz daha az muhafazakar davranıyorlar.

İlginç bir şekilde, ankete katılan dört ülke arasında ESET Parental Control for Android gibi ebeveyn kontrol araçlarını en çok benimseyenlerin İngilizler olduğu görülüyor. İngilizlerin yaklaşık %73'ü çocuklarını izlemek için böyle bir çözüm kullandıklarını belirtmiş, bu da yaklaşık dörtte birini korunmasız bırakıyor.

Bu, Almanya'daki durum ile çelişiyor çünkü ESET anketinin ortaya çıkardığı sonuca göre, Almanların %56'sı çocuklarına göz kulak olmak için teknolojik olmayan araçları tercih ediyorlar. Buna göre Alman ebeveynlerin sadece %44'ü bugünlerde teknoloji aracılığıyla sanal dünyada çocuklarının ne yaptıklarını denetliyor.

Aynı çevrimiçi ankette, Amerikalı ebeveynlerin %38'i herhangi bir ebeveyn kontrol çözümü kullanmadıklarını beyan etti, bunu %44 ile Rusya takip etti.

Bu istatistikleri oluşturmak için kullanılan internet anketleri Ocak 2016'da gerçekleştirildi. İngiliz, Amerikan, Alman ve Rus katılımcıları hedef alan her ulusal ankete bin katılımcı katıldı. Birleşik Krallık, ABD ve Almanya verileri Google Tüketici Anketleri, Rusya verileri ise Merku tarafından sağlandı.

Bu konu, mobil endüstrisine yönelik en büyük fuarda ele alınacaktır: Mobil Dünya Kongresi 2016, 22 Şubat'ta İspanya’nın Barselona kentinde başlıyor. Etkinlik sırasında, ESET Salon 5, Stant B05'te yer alacak. Mobil Dünya Kongresi'nde ESET hakkında daha fazla bilgi için özel sayfamızı ziyaret edin.

Bu sözü düşünün: Çocuklar günümüzde teknoloji ve interneti çok genç yaşta kullanıyorlar.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Kesinlikle Katılıyorum Katılıyorum Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
İNGİLTERE %23,9 %40,5 %31,7 %3,9
ALMANYA %33,5 %31,8 %26,3 %8,4
ABD %27,3 %40,5 %27,0 %5,2
RUSYA %70,6 %26,0 %1,6 %1,9

Çocuğunuzun çevrimiçi etkinliklerini denetlemek için bir Ebeveyn Kontrolü uygulaması kullanıyor musunuz?

Çocukları korumak için bir uygulama kullanıyor musunuz? Evet Hayır
İNGİLTERE %72,8 %27,2
ALMANYA %43,8 %56,2
ABD %61,7 %38,3
RUSYA %55,6 %44,4

Bu makaleyi paylaşın

Çocuk dostu uygulamamızla
çocuklarınızı İnternet'te koruyun.

Benzer makaleler