Eğitim / Makale

Çocuklarınızın çevrimiçi ortamda ne yaptığından haberiniz var mı? Dikkat edilmesi gereken bazı uyarı işaretleri...

Günümüzde çocuklar birbirine bağlı iki dünyada yaşıyorlar, çevrimiçi ve gerçek dünya. ESET olarak bizler de birer ebeveyniz ve dolayısıyla bunun çocuk yetiştirmeyi ne kadar zor hale getirdiğini biliyoruz. Bir ergenin bir sonraki adımını takip etmek her zaman zordu ve şu anda da ebeveynlerinin sosyal ağlara veya sohbet oturumlarına burunlarını sokmalarını istemediklerinden dolayı kolaylaşmış değil. Peki çocuklarınızın beladan uzak durmalarını nasıl sağlayabilirsiniz?

Amerikan FBI örgütünün tavsiyesine göre ebeveynlerin, çocukların davranışlarındaki değişikliklere dikkat etmesi gerekiyor. Bununla ne demek istiyorlar? Örneğin sık sık gece vakitlerinde internete girmek, çocukların çevrimiçi avcılar ile iletişime geçme riskini barındıran uygunsuz web sitelerini ziyaret ettiğinin bir işareti olabilir.

Çocuğunuza ait olmayan bir çevrimiçi hesap veya profil kullanımı, çocuğunuzla konuşmak için başka bir nedendir çünkü suçlular potansiyel mağdurlara doğrudan ve denetimsiz iletişim kurabilmelerine olanak tanıyan bir hesap sunabilirler.

Şüpheli e-postalar, bilinmeyen kişilerden gelen posta, paket ve teslimatlar da dikkat etmeye değer uyarı işaretleridir. Bu, özellikle çocuğunuzun içerikleri sizden saklamaya çalıştığı durumlarda geçerlidir.

Siz odaya girdiğinizde çocuğunuz hızlı bir şekilde ekranı kapatıyor veya ekranı değiştiriyor mu? Tekrar etmek gerekirse, bu durum şüpheli bir şeylerin olabileceğine dair bir işarettir.

En kötü durumda, çocuklar aile hayatından uzaklaşabilirler. FBI'ın belirttiğine göre, çevrimiçi avcılar çocuk ve ailesinin arasını bozmak için çok uğraşırlar ve daha etkili olabilmek için ilişkileri istismar ederler.

Bu uyarı işaretlerinin bazılarını fark ettiniz mi? İşte yapabilecekleriniz….

Her şeyden önce, kızınız veya oğlunuzla oturun ve siber dünyada gizlenen potansiyel riskleri konuşun. FBI, çocuğunuzla açık bir şekilde konuşmanızı ve şüpheleriniz varsa dürüst olmanızı tavsiye ediyor. Dışarıdaki zararlı aktörlere karşı onları eğiterek o insanlardan kendilerini nasıl koruyacaklarını öğretebilirsiniz.

Yetkililer, ebeveynleri çocuklarıyla beraber çevrimiçi ortamda zaman geçirmeleri ve internette onlara en sevdikleri yerleri göstermelerine olanak vermeleri yönünde de teşvik ediyor.

Acil durumlar için e-posta adresine veya diğer hesaplarına erişiminizin olması konusunda anlaşın ancak bunu neden istediğiniz konusunda açık olun. Çocuklarınıza yaşlarına uygun sosyal ağları kullanmaları yönünde tavsiye verin.

Geçmişte izlenen temel kural, çocuğunuzun kullandığı bilgisayarı evin ortak alanlarından birinde tutmaktı. Ancak günümüzün akıllı telefonları veya diğer mobil cihazları neredeyse bilgisayarlar kadar güçlü ve bu durum aynı mekansal kısıtlamaları uygulamayı neredeyse imkansız hale getiriyor.

Çocuğunuzun çevrimiçi ortamda yaptıkları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız ESET Parental Control for Android gibi bir ebeveyn aracı kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, çocuğunuzun oyun oynarken veya internette gezinirken harcadığı zamanı sınırlamanıza olanak sağlarken aynı zamanda hangi web içeriğinin uygun ve hangisinin uygunsuz olacağına dair bir diyalog kanalı açar.

Uygulama aracılığıyla çocuklarınız daha önce engellenmiş bir web sitesi için erişim izni talep ederek neyin doğru olacağına dair kendi fikirlerini de belirtebilirler veya daha fazla oyun oynamak ya da internette dolaşmak için fazladan zaman isteyebilirler.


Bu makaleyi paylaşın

Çocuk dostu uygulamamızla
çocuklarınızı İnternet'te koruyun.

Benzer makaleler