Eğitim / Makale

Bilgisayarda oyun oynayan küçük çocuklarınızdan gözünüzü ayırmayın. Bilmiyor olabileceğiniz çevrimiçi tehlikeler

Çocuğunuz nişancı oyunları veya başka bir popüler oyuna tamamen yoğunlaşmış bir şekilde tüm gün bilgisayarın karşısında mı oturuyor? Bilmelisiniz ki, çocuğunuz oyun oynarken bile siber suçların hedefi olabilir. Ve tüm bunlar, paraya çevrilebilen (muhtemelen sizin) kredi kartı detayları ve diğer bilgiler ile doldurulmuş çevrimiçi hesapların çekiciliğinden kaynaklanıyor.

Çocuğunuzun Steam gibi güvenli oyun platformlarını kullanıyor olması bu tehlikeyi ortadan kaldırmıyor. Kızınız veya oğlunuz, virüs bulaşmış ekran koruyucu dosyaları veya kötü amaçlı yazılımın zehirlediği "oyun hileleri" gibi küçük çaplı sahtekarlıklar ile yine de dolandırılabilir.

Bu durum oyun forumları için de geçerlidir. Çocuğunuz doğal olarak oyun hakkında tavsiye için kendi ebeveynlerinden ziyade daha tecrübeli oyunculara yönelecektir. Yine de bazı forum yazıları aldatmacalı cevaplar ile dolu olabilir ve oyun içindeki sohbet kanalları, bir cihaza virüs bulaştıracak "kötü" bir bağlantının üzerine tıklanmasını bekleyen avcılara ev sahipliği yapabilir.

Bu riskler söz konusu olduğunda, ebeveynler tamamen güçsüz durumda değildir. Bilgisayar oyunu oynayan çocuğunuza vereceğiniz birkaç güvenlik tüyosu ile onun beladan uzak durmasına yardımcı olabilirsiniz.

1. Bir güvenlik çözümü

Cihazlarınızın güncel olduğundan, yani tüm işletim sistemi ve güvenlik yazılımı güncellemelerinin etkin olduğundan emin olun. Bu sadece bilgisayarlar için değil, akıllı telefonlar ve tabletler için de geçerlidir.

2. Tarayıcıyı güçlendirin

Çocuklarınızı sahte ve şifresi kırılmış sürümler konusunda uyarın. Hatta ucuz veya ücretsiz olan programların, çocukların bilgisayarlarına zarar veren truva atı ve diğer virüs biçimleri bulaştırdıklarını anlatın. Çocuğunuza beğendiği oyunun orijinal sürümünü satın alması için bir miktar para desteği sağlamayı teklif edin. Riski azaltacaksa buna değer.

3. Kimlik bilgileri değerlidir

ESET Parental Control for Android gibi bir çocuk koruma uygulaması yükleyin. Çevrimiçi etkinlikleri yakından izlemenize ve sınır koymanıza yardımcı olacağı gibi çocuklarınızın kolay bir başlangıç yapmalarına ve internette gezinmelerine yardımcı olur. Yaşa göre filtreler sayesinde uygunsuz içerikler size yaklaşamaz ve çocuklarınız özgürce dolaşıp oyun oynayabilir.

4. Oyun kodunu çevrimiçi gönderip almayın

Her zaman olduğu gibi, çocuklarınızla sık sık konuşmaya çalışın. Çevrimiçi ortamlarda ve oyun forumlarında tanıştıkları herkesin arkadaş olmadığını anlatın. En iyi oyun gerçek dünyadaki arkadaşlarıyla oynadıkları oyundur. Yabancılara şüpheyle yaklaşmalarını ve çıplak fotoğraflarını almak veya cinsel amaçlı yaklaşmak isteyen biri olursa sizden destek istemelerini söyleyin.

5. Herkese açık oyunlar

Çocuğunuzun yüksek hırsları var ve e-spor ve oyun yarışmalarını seviyor mu? Herkese açık bir Wi-Fi ağına bağlanırken nasıl davranması gerektiğini bildiğinden emin olun. ESET Güvenlik Uzmanı Mark James, çocukların herkese açık bir ağda oyun oynadıklarının ve bunun taşıdığı tüm risklerin farkında olmalarının önemli olduğunu belirtiyor.

"Eğer çocuklarınız bir oyun etkinliğine veya sosyal bir oyun etkinliğine gidiyorsa oradayken şifrelerini geçici olarak değiştirmeli ve eve döndüklerinde yeniden eski şifrelerini kullanmalılar. Bu, verilerine müdahale edip bunu hesaplarını çalmak için kullanabilecek dolandırıcılardan veya fark ettirmeden şifrelerini çalmak için bekleyen kişilerden onları koruyacaktır."

6. Doğru kullanıcı adını seçmelerine yardım edin

Bu durum özellikle çocuklar için önemlidir: Yaşının küçük olduğunu belli eden isimler kullanmak, istenmeyen kişilerin dikkatini çekmesine neden olabilir.

Bir oyuncu için, oyun veya kullanıcı adında hiçbir kişisel bilgi içermeyen bir ad seçmek akıllıca olacaktır zira oyun hesapları siber suçlular için çok değerli hedeflerdir ve çocuğunuz bir kere onlara adını verdiğinde, geriye kalan boşlukları Google aracılığı ile doldurabildikleri takdirde hesapları risk altına girebilir.

7. Hile ve hack'ler düşündüğünüzden daha kötüdür

Hile yapmak kötüdür ve temel olarak yarışmayı adaletsiz bir hale getirir. Bu, çoğu ebeveynin daha ilk günden çocuklarına öğrettikleri şeydir. Bu durum özellikle oyun dünyası için geçerlidir.

Hile ve hack'lerin kullanılması sadece çocuğunuzun çok sevdiği bir oyunu hayat boyu oynayamaması anlamına gelmez, aynı zamanda hesabını da riske atar. Tabii ki bazı tahminlere göre yaygın olarak işlem gören hilelerin %90'ına kötü amaçlı yazılım veya reklam destekli bilgisayar yazılımlarının türleri tarafından virüs bulaştırılmış durumda, yani bunlara "hack" denmesinin bir sebebi var.

8. Oyunlara dair "bedava" bir şeyler elde etmek için Facebook'ta insanlarla arkadaş olmayın

Çocuklar çoğu zaman enerji ilavelerine ihtiyaç duydukları veya arkadaşları ile alışveriş yapmaları gereken oyunların içine çekilirler. Ancak dikkatli olmaları gerekiyor. Fazladan oyun kodları elde etmek için yeni arkadaşlar getirmek onların başını belaya sokabilir.

Hayran siteleri sadece bu amaç için herhangi birine arkadaş olmayı teklif eden insanlarla doludur (bu, oyun deneyimini de hızlandırır) ancak bu durum çocukların hiç tanımadıkları insanlarla "arkadaş" olmasına yol açar. Bunun anlamı, Facebook'ta "Sadece Arkadaşlara" gösterilen özel bilgilerin bile kimlik hırsızlığı yapmak için bilgi arayan suçlulara da açık olmasıdır.

9. Forumdaki kişiler arkadaşlarınız değildir

Oyun forumları oldukça vahşi ve düşmanca yerlerdir ve konu sahtekarlık, eklentiler, modlar veya oradaki herhangi bir şey olduğunda bir çocuğun tavsiye bulması için uygun değildir. Aynı durum oyun içi sohbet kanalları için de geçerlidir. Siz ve çocuğunuz bu insanları gerçekten tanımıyorsunuz, o halde onlara neden güveneceksiniz?

10. Oyun zamanını sınırlayın

Güvenli bir çevrimiçi deneyim için, çocuklarınızın cihazlarında oyun oynarken ne kadar zaman geçirdiğini izleyin. ESET Parental Control for Android, size çocuklarınızın çevrimiçi oyuna harcadıkları zamanı sınırlama imkanı tanıyarak siber dünyada ne yaptıklarını bulmanıza ve uygunsuz içerikli web sitelerini engellemenize yardımcı olur. Çocukların daha uzun zaman oyun oynamak veya internette daha çok vakit geçirmek için izin istemelerini sağlayarak çocukların sesi olur.


Bu makaleyi paylaşın

Çocuk dostu uygulamamızla
çocuklarınızı İnternet'te koruyun.

Benzer makaleler

İndirme

Görünüşte internet, ihtiyacınız olan her şeyi istediğiniz zaman ve ücretsiz olarak sunuyor. Çocuklar ve gen…